Heksagram i jego historia

Bardzo wiele osób kojarzy symbol heksagramu, jednak mówić o nim nie mają do końca świadomości, skąd się on dokładnie wziął i jaka jest jego historia.

ezoteryczny symbol heksagram

Kilka słów o jego pochodzeniu

Heksagram jest nazywany również Gwiazdą Dawida lub Gwiazdą Syjonu i należy do najstarszych symboli na świecie. Pojawia się on w wielu wierzeniach i kulturach, począwszy od hinduskich mandali, poprzez wyobrażenia europejskie, a na rzeźbach z Ameryki skończywszy. Ponadto znak heksagramu w starożytności stosowany był jako pieczęć, natomiast w magii bardzo często kojarzony jest z egzorcyzmami.  Heksagram bardzo często łączy się z judaizmem, co nie końca jest właściwe z uwagi na fakt, iż ok. XII wieku w judaistycznej literaturze nie ma nawet o nim wzmianki.

Budowa i jego znaczenie

Amulet heksagram to dwa zachodzące na siebie trójkąty równoboczne, które skierowane są do siebie wierzchołkami. To połączenie pierwotnych sił symbolizuje tzw. „jedność w dwoistości”. Na poziomie duchowym heksagram jest symbolem równowagi, zrównoważonej boskości w człowieku. Ponadto bardzo często uważa się również, że jest to połączenie pierwiastka kobiecości oraz męskości, jak również połączenie dwóch przeciwstawnych żywiołów.

Na zdjęciu w artykule: wisiorek z heksagramem z CzaryMary.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *