Warning: include(/home/srv20303/domains/magicznyblog.pl/public_html/wp-content/advanced-cache.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/srv20303/domains/magicznyblog.pl/public_html/wp-settings.php on line 84

Warning: include(): Failed opening '/home/srv20303/domains/magicznyblog.pl/public_html/wp-content/advanced-cache.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/customphp/pear:/tmp') in /home/srv20303/domains/magicznyblog.pl/public_html/wp-settings.php on line 84
Palo Santo - poznaj święte drzewo - MagicznyBlog.pl

Palo Santo – poznaj święte drzewo

Palo Santo – poznaj święte drzewo

Bursera graveolens to właściwa nazwa drzewa, jednak większość kojarzy hiszpańską nazwę Palo Santo (dosłownie święte drzewo). Dlaczego święte? Jaką legendą osnute jest to niesamowite drzewo i jakie ma właściwości?

Czym jest Palo Santo?

Należy ono do rodziny roślin osoczynowatych. Co to oznacza? Taki rodzaj roślin ma kanały żywiczne wypełnione bezbarwnymi lub białymi żywicami, zazwyczaj o bardzo silnym aromacie. Wiele drzew z tej rodziny roślin ma bardzo wartościowe drewno. Z drewna Palo Santo często wyrabiane są naczynia do Yerba Mate. To niezwykłe drzewo występuje głównie w Ameryce Środkowej, ale spotykane jest również na obrzeżach Ameryki Południowej.

Legenda

Legenda głosi, że gdy świat zamieszkiwała garstka ludzi, najcnotliwszy z nich – Cosakait – zakochał się w pewnej dziewczynie, która niestety nie odwzajemniła jego uczuć. Załamany mężczyzna wpadł w chorobę, która z kolei doprowadziła go na łoże śmierci. Zanim odszedł obiecał, że zawsze będzie blisko dziewczyny, którą kochał. Cosakait powiedział, że będzie dekorował jej głowę kwiatami, odganiał insekty, będzie także zamieniał wodę, którą dotknie ustami, aby miała słodki smak. Na miejscu jego pochówku rosło drzewo, miało ono delikatny zapach, a gdy paliło się je, wydzielało intensywniejszy aromat. Legenda głosi, że to było właśnie Palo Santo – symbol miłości oraz tęsknoty za niespełnioną miłością. Plemię Tobas uznało drzewo za święte.

Właściwości i zastosowania

Mieszkańcy Ameryki Południowej wierzą, że zapach Palo Santo ma właściwości oczyszczające umysł, sprzyja medytacji i zwiększa przepływ energii. Zapach jest bardzo przyjemny i oryginalny, wpływa kojąco na zmysły, harmonizując przy tym ciało i likwidując stres. Okadza się nim nie tylko miejsce, gdzie odbywa się ceremonia, ale także mieszkania. Ma to chronić przed złą energią. Szamani oraz uzdrowiciele palą Palo Santo podczas każdej ceremonii, jest to jej nieodłączny element.

Żywica Palo Santo działa również prozdrowotnie – przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Można nią także zwalczyć infekcje grzybicze i wirusowe, ponadto odkryto w niej działania przeciwnowotworowe! Palo Santo jest od stuleci wykorzystywane w ludowej medycynie, chociażby w przypadku bólu brzucha lub reumatyzmu.

Pozyskiwanie

Niestety, przez zbyt duże zainteresowanie, święte drzewo musiało zostać objęte ochroną. Zakazane jest ścinanie rosnących drzew – drewno jest pozyskiwane z drzew obumarłych oraz opadłych gałęzi. Zbieranie drewna kontroluje peruwiański rząd, ponieważ respektowana jest jego świętość. Pozyskane drewno należy suszyć od 3 do 5 lat. Podczas tego okresu zachodzi szereg reakcji chemicznych – soki płynące w drzewie krystalizują się i formują, a ziarna przybierają pomarańczowy kolor. Takie drewno jest najbogatsze w swoje magiczne właściwości.

Polo Santo idealne do codziennych rytuałow znajdziesz tutajDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *